Budapešť, Buda-Pešť

Maďarské město Budapešť je původní staroslovanské město vzniklé spojením dvou měst, Budim a Pešť, tedy Budim-pešť. Název města Budim je pak významu strážného, od slova budit, budim, probudím, a mělo za účel strážit, hlídat a varovat.

Druhé město Pešť je pak známo svými horkými minerálními prameny a je dodnes vyhledávanou turistickou atrakcí. Stejně tak i slovenské město Piešťany, zkráceně Piešť, či Pešť. A právě samy Piešťany byly pojmenovány opět podle svého unika, vyjímečného přírodního jevu, a to “že totiž tam všude ze země místy prýštila, místy prosakovala teplá voda, a že celkem tam byla půda nasáklá vodou jako houba. Pro tento zjev a pro tuto vlastnost půdy máme u nás slovo „piščeti“. Prosakuje-li voda hodně ze země, říkají, že voda piščé („nemožu ešče na pole s pluhem ani stópnóť, lebo stópňa tam tož voda enim piščé“); nebo dá-li hospodyně do jídla, do buchet příliš mnoho omastku a někdo to pak nemůže jíst, říkává se: „Nemožu to jesť, je to moc masný, dyť z teho enim piščé…“; nebo se řekne: „To byla pořádná vykrmená hus, šak z ní sádlo enim piščelo…“; a pod. [1]

Tedy právě to prosakování, „piščení“ teplé vody byl nápadný zjev přírodní, podle něhož toto místo (event. tato místa) bylo nazváno Píščany, Píšťany, Piešťany.”

[1] Výklad a citace podle Dr. Ig. Horníčka, http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3272

Podobné i slovo píšťala, kterou protéká vzduch, prýští z ní vzduch. Tedy slovní základ pro protékat, prýštit apod. zde je. Pak tedy píšťala …piešťala …Piešťany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *