Zebra

etymolog.cz - zebra, žebra, žebřík, žebříňák, žebrovaný, divoký osel

Zebra

Odkud pochází a co znamená slovo zebra? Budete se divit. Jeden článek, který byl napsán Milanem Harvalíkem z Ústavu pro jazyk český AV ČR tvrdí toto: “Slovo zebra je ryze evropské slovo… Výkladů původu je několik. Buď prý pochází z nějakého afrického jazyka, nebo z portugalského (evropského) zebra – divoký osel.” A taková i další protiřečení najdete všude často. Tak má původ v africe, nebo v evropě? Buďme tedy raději přesní.

Zebra v řečtině se řekne Hippo-tigris / tedy, kůň-tygrovaný (pruhovaný). Zde už vidíte velmi důležitý princip, že slovo se tvoří podle jeho použití, funkce, jako třeba kovář je od slova kov, a nebo podle toho, jak vypadá. Např. disneyovská rybka z filmu Hledá se Nemo, Klaun očkatý, skutečně vypadá jako očkatý klaun.

etymolog.cz - Klaun očkatý - Clownfish - prasanth-kv-32b5LACV9Vc-unsplash

Proč by se nějaký slovan nemohl podívat na divného černo-bíle pruhovaného “koně” a říci, že má vidět žebra. Že je pruhovaný jako žebra. Že je to Žebra… Zebra. Vždyť úplně stejně jsou nazvány i všechny ostatní věci s charakteristikou žeber. Na hrudníku máme žebra, pro lezení do výšek používáme žebřík, v tělocvičně cvičíme na žebřinách, k odvážení sena se používá vůz zvaný žebřiňák, a když má látka pruhy, nebo list květin určitou strukturu říkáme, že má žebrování.

etymolog.cz - žebro, zebro, zebra, rebra, žebra, žebřík, žebřiňák, žebrovaný, význam slov

Ostatní slovanské jazyky používají stejné slovo, tedy všeslovansky zebro/rebro. Česky žebro, srbsky rebro atd.

Určitě si nikdo nedovede představit, že slovo zebra pochází z lat. equus-ferus. Podopnost zde není žádná a i přesto se jeden etymologický slovník snaží tvrdit, že tomu tak je. Podívejte, jak někteří dokáží z equus udělat zebru.

 

„equus-ferus -> equus-fera -> equi-fera -> ecifera -> cebra -> zebra“

 

Prý z latinského equus-ferus (kůň-divoký)  – do vulgárně latinského ecifera (equus-fera) – z toho do španělštiny cebra – pak do portugalštiny zebra a až pak do slovanských jazyků – žebra/zebra. Tomu se fakt dá těžko věřit, když jazyk sám podává svědectví jiné. Pro ty, kteří mylně věří, že Slované přišli do Evropy až někdy v 5-6.století během stěhování národů musejí opravdu násilně hledat cestu, jak původ slov najít mimo slovanské okruží, protože se jim těžko věří, že by slované dali základ mnoha evropským slovům. Jenže ona toponymia spolu s historickými (psanými) záznamy mluví jasně, že původními obyvateli evropy byli právě slované. Pokud tohle člověk přijme, tak pak už není problém pochopit, že zebra je slovo slovanské a skutečně popisuje její pruhy, tedy žebra.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *