Apeninský poloostrov, Apeniny, (italsky Appennini, latinsky Apenninus) je řetěz hor tvořící páteř Itálie jejichž nejvyšším vrcholem je Corno Grande s výškou 2 912 m n.m. Zajímavě, že ač se jedná o Italské velehory nikdo, ani sami místní italové neznají původ názvu svých hor. Někteří badatelé se pak pokoušejí najít původ názvu v keltském prostředí a snaží se odvodit název A-pen-iny od keltského slova “Pen-“, které v překladu znamená “kopec”.

Název Apeninský však pochází z pra-slovanského, před etruského názvu pro danou lokalitu podle jejího významu. Tedy, Apeniny nesou svůj název od slova V-Ápeniny (vápenec), podle oblasti, která byla známa svojí těžbou vápence. Tím je oblast Apenin, dolomitem a vápencem, známa a to nejen dnes, ale i právě z dob před-etruské i etruské éry. Písmeno “V” se ze slova Vápeniny časem vytratilo, význam ve slově však zůstává zachován a je lehce pochopitelný.

Dodnes jsou tím známy právě (V)Ápeninské italsko-etruské vápencové lomy, které jsou vyhledávanými lokalitami různých badatelů a archeologů. O tom se např. zmiňuje i článek rádia Rozhlas Sever.

1 komentář

  1. Author

    Velmi zajímavé, jak výklad určitých slov na předpokladu praslovanského jazyka dává skutečný smysl a zároveň má i logiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *