Etymologie je obor lingvistiky zkoumající původ a vývoj slov. Tyto informace jsou sdruženy mj. v etymologických slovnících. Pokud v daném jazyce existují historické texty, pak jsou využívány k získání povědomí o tom, jak byla slova dříve používána a kdy se v dotyčném jazyce objevila. Pozor, a to je ten problém o kterém budeme ještě mluvit. Naneštěstí, mnohé závěry ohledně původu slov právě podléhají výkladu historie namísto toho, aby historii, právě slova která jsou psaným svědectvím dávných dob, vykládaly.
Tedy velmi často obor historie vykládá původ slov, avšak původ slov by měl vykládat historii. Např.obecně zažité tendenční tvrzení, že Slované přišli do Evropy až někdy v 6.stolení po Kristu, během doby stěhování národů, ke kterému však vůbec nedošlo. Takový historický výklad pak neumožňuje určit význam u řady slov, ač ukazují na praslovanský původ, protože podle tohoto výkladu historie byli Slované nevzdělaní a v té době usídleni až někde u řeky Dněpru, daleko od Evropy.
Nicméně Slované (Praslované) jsou totiž podle jiných výzkumů původními obyvateli evropy z doby ještě před-etruské. Zde, praslovanský výklad slov nám určí skutečný význam slov i jejich původ a právě otevírá prostor pro teorii původních praslovanských obyvatel evropy. Zatímco německá škola vykládající historii myšlenku vzdělaných praslovanů nepřipustí a tudíž takovýto, ač pravdivý výklad původu slov, neguje. Historie je však založena na svědectví písemnictví a období bez psaných záznamů se nazývá pre-historické.
Je také důležité např. zohlednění demografického uspořádání i současných národů, neboť celosvětově všech Slovanů k dnešnímu dni je více než 360 miliónů a řadí se tak mezi nejpočetnější etnickou skupinu světa, což však neodpovídá teoriím o malých nevlivných Slovanech, kteří se objevují až někdy v 6.stol po Kristu. Právě naopak , nejedná se o nevlivné kmeny osidlující opuštěnou neobydlenou Moravu, ale sama Velká morava dokládá rozšíření Slovanů od jižních Venetů (Venecie-Itálie) až po severní Pomořansko (oblast až po severní moře, odtud pomořansko, dnešní severní Německo a Polsko), východně až po Indii a na západ Slované obývali (a pojmenovávali slovanskými jmény města a místa) až daleko jako je oblast po současný Berlín.
Vždyť i názvy právě jako Barnim, Berlín, Brandenburg Chemnitz, Dresden, Güstrow, Leipzig, Rostock nebo Teltow jsou slovanského původu. Třeba právě název Berlín pochází ze slovanského názvu pro močály a bažiny – berlo. A přípojka „in“ znamenala „být vevnitř“. Takže Berlín, to je město, které leží mezi bažinami, či uprostřed bažin. Brandenburg nebo li Branibor (Bránit a bor, což jsou lesy) tedy “zachránce”, “strážce”, či Broniboř nebo Braněboř, může být nazváno i podle branne od bahno. Od slova bahno (země) údajně i pochází název pro brambor. Chemnitz je nazván podle řeky protékajícím městem, která se jemnuje Kamenice. Název Dresden česky Drážďany pochází od hornolužickosrbského názvu Drježdźany, původně Drežďany od praslovanského slova drezga: „les, houština“, tedy lidé, kteří žijí v lese. Opět název města Rostock pochází z jazyka polabských Slovanů – v 6. století se tu usídlili Chyžané patřící ke kmenovému svazu Luticů. Ti svou osadu pojmenovali rastokъ, čili roztok – místo, kde se řeka rozšiřuje nebo rozděluje. Německé město Güstrow bylo též pojmenováno slovany. Polabští Slované místo nazývali Guščerov, což pochází z výrazu „guščera“ (ještěrka). Leipzig,či Lipsko, je odvozeno od slova lípa. Staroslovansky pak Lipsk, což znamená “místo soudu, místo vypořádání” nebo li, “místo, kde lípy stojí”. Město Zossen (znamená hornolužickosrbsky Sosny) se nachází se ve spolkové zemi Braniborsko 20 km jižně od Berlína. Wismar zase vychází z osobního slovanského jména Wyszemir (Višemír, podobně jako Vladimír aj.).
Jak vidno, písmo a jiné písemné záznamy, tedy historie, nám takové svědectví podávají, však bude se hodit do výkladu dějin?
Zopakujme tedy s velikým upozorněním, že mnohé závěry ohledně původu slov podléhají výkladu historie namísto toho, aby historii, právě slova která jsou psaným svědectvím dávných dob, vykládaly. Pravdě věrni zůstaneme.