Ano, určitě jste to už také slyšeli, že údajně způsob vytvoření slova “kočí, kočár” je nejasný, ale přesto se s vervou tvrdí, že pochází z maďarského kosci (kočí) a z něho pak adj. pro maďarskou vesnici blízko Komárna, která se jmenuje Kosc. A protože zde kdysi už v 15.stol bývala významná přepřahací koňská stanice, nazvali údajně koňské povozy “kočár” od názvu vesnice Kocs.
Nyní prosím uvažujte se mnou. Velmi dobře víme, že ve slovanských jazycích, kořen slova tvoří další odvozeniny. Třeba takový kovář, pochází od slova kov, kouti kov, pracovat s kovem, kovati, tedy kov-ář. Stejně třeba i bedna -> bedn-ář, kov -> kovář, stav -> stav-ař, lichva -> lichv-ář, mlýn -> mlyn-ář, elektrika -> elektrik-ář, motor -> motork-ář, a podobně.
Tedy správně chápeme, že “maďarské” jméno Kovács není základem pro Kováře, protože v maďarštině Kovács nic neznamená. Vidíme tedy naopak, že maďarský Kovacs pochází ze slovanského, etymologicky odvozeného řemesla kovářského, od slova kovář, ten, který kuje kov (kov-ář).
V rodině slovanských jazyků má slovo kočí svůj význam, např. v Srbštině slovo kočnica znamená brzda. Tedy kočí dobržďuje a ovládá kočár, používá kočnici (brzdu) a kočíruje jej. Maďarská vesnice Kocs (Koč) tedy není maďarským názvem, ale názvem původním, slovanským a topograficky také místem původních slovanů, jedná se o vedlejší vesnici slovanského města Komárna nesoucí opět slovanský název odvozený od bažinaté oblasti plné komárů a jakpak by ne, když samotným Komárnem prochází hned čtyři řeky a to jsou Dunaj, Váh, Nitra a Kameničná (+ řada dalších starších i novějších vodních kanálů, bažin, a rybníků). Takový název je pro toto místo tedy velmi příhodný. Až později je víska Kočí blízko Komárna okupována maďary a Rakousko-Uherskem a přejmenováno na Kocs (z původního Koč). Lze zde i vidět spojení se slovem kolo, okolo, vše od slova oko. Kolo, kočí, kočár, kočírovat, kočnica (brzda) dávají plný význam pokud vydíme jak je vše odvozeno od slovanských názvů, nikoliv od po-maďarštěného Koč (Kocs). Ona ta topografie nám jasně a nepopiratelně ukazuje kde všude slované žili a jak místa pojmenovávali.